Podatek VAT od towarów i usług to podatek pośredni, pobierany na każdym etapie obrotu towarami lub usługami, którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu.
Pomoc dla powodzian import zwolniony z cła i VAT
Pomoc dla powodzian zwolnienia w cłach i VAT Zwolnieniu z cła podlega import m.in.: artykułów pierwszej potrzeby (np. artykułów żywnościowych, lekarstw, odzieży, pościeli) przeznaczonych do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób potrzebujących…
Pomoc dla powodzian ze stawką VAT 0%
Pomoc dla powodzian ze stawką VAT 0% Rozporządzenie przewiduje możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn przekazywanych już od 12 września. Stawka 0% będzie stosowana do darowizn…
Ułatwienia i modyfikacje w podatku VAT
Uproszczenia w VAT dla małych firm Przyjęty przez Radę Ministrów projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych, dzięki temu m.in. małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT…
Decyzja ws. VAT na podstawowe produkty spożywcze
Obniżone stawki VAT do kiedy W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0%, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po…
Zawiadomienie ZAW-NR
Od 1 stycznia 2020 r. na podatki.gov.pl udostępniliśmy Zawiadomienie ZAW-NR, czyli zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT. Jeśli zapłaciłeś przelewem należność za fakturę na taki rachunek bankowy, złóż ZAW-NR w ciągu 3. dni do urzędu skarbowego i uniknij konsekwencji w PIT, CIT i VAT.
Zmiany w podatkach od 1 stycznia 2020
Ułatwienia w zapłacie podatków do urzędu skarbowego na indywidualny rachunek podatkowy, pomoc w likwidacji opóźnień w płatnościach dla firm dzięki tzw. uldze za złe długi w PIT i CIT czy obowiązek zapłaty faktury o wartości powyżej 15 tys. zł na rachunek zamieszczony w Wykazie podatników VAT – to niektóre zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r.