Zmodernizowane banknoty za miesiąc w obiegu

W poniedziałek 7 kwietnia 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpocznie stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

– Głównym celem modernizacji zabezpieczeń jest utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie najbliższych lat. Obecnie polskie banknoty są fałszowane stosunkowo rzadko (około 8 fałszerstw na milion banknotów w obiegu), ale postęp technologiczny, który dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat w dziedzinie zabezpieczeń banknotów, wymaga przeprowadzenia takiej technicznej operacji. Narodowy Bank Polski jest już gotowy do zasilenia rynku banknotami ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami – mówi Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Narodowy Bank Polski z sukcesem przeprowadził testy akceptacyjne wszystkich sorterów. Potwierdziły one gotowość tych urządzeń do pracy ze zmodernizowanymi banknotami. W grudniu 2013 roku NBP dostarczył profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego zmodernizowane banknoty w celu przeprowadzenia kalibracji urządzeń wymagających dostosowania (np. sortery, wpłatomaty, liczarki, dyspensery etc.). Od zeszłego roku Narodowy Bank Polski przeprowadził intensywne szkolenia dla ponad pięciu tysięcy osób zajmujących się profesjonalnie obrotem gotówkowym oraz współpracuje z bankami komercyjnymi i firmami zajmującymi się obrotem gotówką.

– Warto podkreślić, że Narodowy Bank Polski nie będzie w nadzwyczajny sposób wycofywał z rynku banknotów będących obecnie w obiegu. Zmodernizowane banknoty będą pojawiać się w miejsce banknotów uszkodzonych lub zniszczonych, więc w pierwszych miesiącach będą one stanowiły zdecydowaną mniejszość w obiegu gotówkowym – dodaje dyrektor Marek Oleś.

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Warto pamiętać, że banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony, a żaden ze zmodernizowanych banknotów nie trafi do obiegu przed 7 kwietnia 2014 r.

Za: NBP

Ten post ma jeden komentarz

  1. Jak zbudować dom

    Rozliczenia PIT i VAT:

    Rozliczenia podatkowe osób indywidualnych – zeznania roczne
    Wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane
    Wnioski VAT REF dla firm

    Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, której prowadzenie obejmuje:

    Prowadzenie ewidencji VAT dla celów podatku od towarów i usług oraz sporządzanie deklaracji VAT Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów zgodnie z obowiązującymi przepisami Ewidencja Środków Trwałych, która obejmuje ustalenie planu amortyzacji Obliczanie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy oraz sporządzanie rozliczenia rocznego Udział w ewentualnych postępowaniach prowadzonych przez organy podatkowe Składanie wszelkich deklaracji w formie elektronicznej na mocy udzielonego pełnomocnictwa

    Księgi Rachunkowe:

    Ewidencja dokumentów źródłowych w księgach rachunkowych Ewidencja dokumentów źródłowych w rejestrach dla celów podatku od towarów i usług, sporządzenie deklaracji VAT Sprawdzenie dokumentów pod względem formalnym i merytorycznym Prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Bieżące dekretowanie i księgowanie raportów kasowych i wyciągów bankowych Potwierdzanie sald Rozliczanie delegacji służbowych Obliczanie zaliczek na podatek dochodowy Przygotowanie planu kont wraz z polityką rachunkowości Sporządzanie sprawozdań finansowych oraz sprawozdań dla celów statystycznych Aktualizacja i rejestracja danych firmowych

    Prowadzenie spraw kadrowo płacowych:

    Sporządzanie dokumentów związanych z zatrudnieniem i zwolnieniem pracowników Dokumentacji dla ZUS i US Naliczanie wynagrodzeń Prowadzenie akt osobowych Sporządzanie deklaracji o dochodach pracowników

Skomentuj: