Zmiany w Ordynacji podatkowej
- 13 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw będące częścią pakietu deregulacyjnego.
- Nowe przepisy mają na celu wzmocnienie ochrony praw i interesów podatnika. To również projekty ułatwiające relacje między obywatelem a administracją skarbową.
- Zaproponowane rozwiązania ujednolicą obowiązki depozytariuszy z regulacjami unijnymi i powinny pozytywnie wpłynąć na koszty ponoszone przez fundusze inwestycyjne.
- Wyeliminują także obowiązek pośrednictwa firmy inwestycyjnej dla ofert publicznych o wartości poniżej 1 mln euro.
Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Prowadzenie: | Księgi handlowe | Książki przychodów i rozchodów | Ryczałt | Kadry | Płace | ZUS | CIT | PIT | VAT | KRS
Spis treści:
Wzmocnienie ochrony prawa i interesu podatnika
Do Ministerstwa Finansów skierowano łącznie około 70 postulatów, z czego już przeanalizowano około 60 fiszek. Do tej pory uwzględniono w całości lub w części 35 postulatów (około 60%), część znajduje się jeszcze w konsultacjach ze stroną społeczną.
Kolejny pakiet przepisów deregulacyjnych przyjętych przez Radę Ministrów również powstał we współpracy z Ministerstwem Finansów. Poprzedni, który dotyczył m.in. ochrony podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych, jest już w Sejmie.
W najnowszym pakiecie przepisów skupiono się na stworzeniu nowych przepisów, które mają na celu wzmocnienie ochronę praw i interesów podatnika. Nowe rozwiązania dotyczące wykorzystywania instrumentów rynku kapitałowego skierowane są również do małych przedsiębiorców.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa
Zgodnie z nowymi przepisami niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Obecnie zasada ta dotyczy wyłącznie interpretacji przepisów podatkowych, a nie ustalenia faktów.
Projekt wprowadza zasadę, że niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego rozstrzyga się na korzyść strony postępowania. Regulacja znajdzie się w zasadach ogólnych postępowania (art. 122 § 2 Ordynacji podatkowej).
Przepisy te będą miały odpowiednie zastosowanie w postępowaniach podatkowych wszczętych z urzędu. To takie postępowania, w ramach których organy najczęściej nakładają dodatkowe obowiązki lub pozbawiają podatników uprawnień. Zasada ta będzie stosowana także w czynnościach sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej. Dodana zasada wzmocni ochronę interesów stron postępowania podatkowego.
Nowe rozwiązanie nie znajdzie zastosowania w przypadkach, gdy w postępowaniu uczestniczą strony o spornych interesach lub wynik postępowania ma bezpośredni wpływ na interesy innych osób. Przepisy wymagają od strony wykazania określonych faktów lub sprzeciwia się temu ważny interes publiczny, w tym istotny interes państwa.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi
Depozytariusz funduszu inwestycyjnego oraz alternatywnej spółki inwestycyjnej (np. bank) nie będzie już musiał weryfikować zgodności działania funduszu z wszystkimi przepisami prawa dotyczącymi działalność tych podmiotów lub z ich statutami, z uwzględnieniem odpowiednio interesu uczestników i inwestorów.
Celem zmiany jest ujednolicenie obowiązków depozytariuszy z regulacjami unijnymi oraz ograniczenie czynników mogących wpływać na koszty ponoszone przez fundusze inwestycyjne.
W efekcie rozwiązanie może pozytywnie wpłynąć na stopy zwrotu ich uczestników, w tym inwestorów indywidualnych.
Nowe przepisy nie zmienią także obecnego poziomu ochrony inwestorów. Depozytariusze nadal będą musieli zapewnić zgodność konkretnych czynności prawnych i faktycznych funduszy z przepisami prawa i statutem. Dotyczy to również obowiązku niezwłocznego informowania Komisji Nadzoru Finansowego o wszelkich naruszeniach.
Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi
Według nowych przepisów, w przypadku ofert publicznych papierów wartościowych o wartości mniejszej niż równowartość 1 mln euro nie będzie wymagane pośrednictwo firm inwestycyjnych.
W efekcie mali przedsiębiorcy zmniejszą koszty pozyskiwania kapitału, gdyż nie będą musieli angażować firmy inwestycyjnej jako pośrednika transakcji. Dzięki temu zwiększy się dostęp takich przedsiębiorców do kapitału.
Rozwiązania umożliwią także małym przedsiębiorcom szersze wykorzystanie instrumentów rynku kapitałowego dla swojego finansowania. Ułatwią emisję papierów wartościowych, zwiększą wykorzystanie instrumentów rynku kapitałowego i poprawią warunki pozyskiwania kapitału przez sektor MŚP.
Termin wejścia w życie
Proponowane przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Za: MF
Biuro rachunkowe Łódź zawsze frontem do klienta. Zapraszamy do kontaktu i współpracy:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Oferta: Księgi handlowe, Książki przychodów i rozchodów, Ryczałt, Kadry, Płace, ZUS, CIT, PIT, VAT, KRS.
Co mówią o nas klienci:
Z punktu widzenia osoby prowadzącej jednoosobową działalność mogę stwierdzić, że Biuro Rachunkowe 2×2 w Łodzi zapewnia obsługę na najwyższym poziomie. Wszystko jest zawsze na czas, bez żadnych problemów, a na wszelkie nurtujące mnie pytania zawsze otrzymuję rzetelną odpowiedź. Ponadto kontakt jest zawsze nader przyjemny 🙂 Polecam!

Współpracuję z Biurem Rachunkowym od momentu rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Od tego czasu Biuro świadczy dla mnie kompleksową obsługę z zakresu księgowości i rachunkowości. Wszelkie prace wykonywane są z dużym zaangażowaniem i terminowo. Biuro cechuje profesjonalizm i dbałość o szczegóły. Z pełnym przekonaniem mogę rekomendować.