Wszystkie składki jednym przelewem – zmiany od 1 stycznia

e Składka jedno konto do wpłat ZUSPrzedsiębiorco, pamiętaj, od 1 stycznia opłacisz swoje składki prościej i szybciej. Opłacanie składek nie będzie wiązało się już z koniecznością dokonania trzech, lub czterech oddzielnych wpłat, a składki opłacisz jednym zwykłym przelewem podobnie jak opłaty za gaz, czy prąd.

Pamiętaj, aby przy opłacaniu składek w styczniu skorzystać z Numeru Rachunku Składkowego (NRS), który otrzymałeś listem poleconym z ZUS. Jeśli nie odebrałeś takiej przesyłki, nic straconego, w każdej chwili możesz sprawdzić swój indywidualny numer rachunku bankowego w wyszukiwarce numeru rachunku składkowego na stronie http://www.eskladka.pl, a także w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.

Pamiętaj, że Twój rachunek zawsze zawiera numer identyfikacyjny 6000 0002 026, a ostatnie 10 cyfr rachunku to Twój numer NIP.

Jedyne informacje, jakie od 1 stycznia 2018 r. musisz wpisać na przelewie, to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz Twój numer rachunku składkowego. Nie trzeba będzie już wpisywać jakiego okresu dotyczy wpłata. Twoją wpłatę ZUS rozliczy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Dlatego, jeśli masz zaległości i z tego powodu będziesz miał niezapłaconą w pełnej wysokości bieżącą składkę możesz m.in. utracić prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czyli prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.

Ważne: Zawsze możesz w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli masz zadłużenie i nie możesz go spłacić jednorazowo – skontaktuj się z doradcą ds. ulg i umorzeń. Spłata należności w układzie ratalnym jest korzystną formą uregulowania zaległości.

Jakie korzyści wiążą się z nowym sposobem rozliczania składek?

 • Płacisz składki jednym, zwykłym przelewem (zamiast trzech albo czterech) – niższe koszty bankowe.
 • Przekazujesz składki na indywidualny Numer Rachunku Składkowego – jeden rachunek dla jednego płatnika.
 • ZUS zaksięguje wpłatę na właściwym koncie płatnika – wpłata będzie niezwłocznie rozliczona.
 • Na przelewie nie podajesz danych: NIP/REGON/PESEL/Dowód osobisty/Paszport, numer deklaracji, miesiąca za który opłacane są składki, numeru decyzji/umowy/tytułu wykonawczego – brak wpłat niezidentyfikowanych z kontem płatnika.
 • Wpisujesz na przelewie tylko Numer Rachunku Składkowego – szybkie wypełnienie i wykonanie przelewu.
 • Wpłata będzie rozliczona na najstarsze zadłużenie – niższe odsetki.

Za: ZUS

Ten post ma jeden komentarz

 1. Wyszukiwarka numeru składkowego

  Jak sprawdzić poprawność rachunku w ZUS?

  ZUS udostępnił w Internecie wyszukiwarkę nowych numerów rachunków składkowych, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2018 roku. W prosty sposób można sprawdzić indywidualny numer konta do opłacania składek ZUS.

  UWAGA na fałszywe przesyłki z numerem konta!!!

  Wysyłane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pisma są zabezpieczone znakiem wodnym. Poprawność numeru konta do przelewów dla ZUS można też sprawdzić na stronie internetowej https://www.eskladka.pl, podając NIP i PESEL przedsiębiorcy.