Uwaga na maile ws. zaległości składkowych

Wirus komputerowy ZUSPrzedsiębiorco! Uważaj na fałszywe maile dotyczące zaległości składkowych na ubezpieczenia społeczne. Zawierają zawirusowane oprogramowanie.


W ostatnich dniach część przedsiębiorców poinformowała Zakład Ubezpieczeń Społecznych o rozsyłanych w sieci mailach, które mówią o konieczności zapłacenia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne za miniony miesiąc. W polu nadawcy takowych maili widnieje nazwa i adres jednego z oddziałów ZUS. Mail zawiera również zahasłowany załącznik, do którego dostęp uzyskuje się po wpisaniu frazy „zus”. UWAGA: załącznik jest zawirusowany.

Przypominamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych mailowo kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy takiego kontaktu zażyczyli sobie za pośrednictwem profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Dodatkowo korespondencja mailowa z ZUS zawsze zawiera wskazanie imienne doradcy wraz z danymi kontaktowymi. Apelujemy więc do wszystkich, którzy otrzymają podejrzanego maila, sygnowanego jakoby przez ZUS, o nieotwieranie załącznika i nieodpowiadanie nadawcy. Informację o otrzymaniu takiej korespondencji prosimy kierować do najbliższej placówki ZUS lub na adres Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS: cot@zus.pl.

Za: ZUS

Ten post ma jeden komentarz

  1. Szukam biura rachunkowego w Łodzi

    Wirus komputerowy przenosi się poprzez pliki, co wymaga obecności systemu plików, lub przez bezpośredni zapis w wybranym sektorze bądź jednostce alokacji zewnętrznego nośnika danych np. dysku twardego, dyskietki lub pendrive’a. Proces replikacji wirusa komputerowego polega na odpowiedniej modyfikacji zawartości pliku, sektora lub jednostki alokacji. Tak zmodyfikowany nośnik danych nazywa się nosicielem wirusa komputerowego, analogicznie do prawdziwego nosiciela wirusa.

    Rozmiary pierwszych wirusów komputerowych zawierały się w granicach od kilkudziesięciu bajtów do kilku kilobajtów. Obecnie, takie klasyczne wirusy spotyka się rzadziej, częściej jest to połączenie wirusa z robakiem komputerowym o rozmiarze rzędu kilkadziesiąt kilobajtów. Taką, stosunkowo niewielką ilość kodu binarnego, z łatwością można ukryć w dużym pliku zawierającym program komputerowy, o rozmiarze rzędu kilku megabajtów.

Skomentuj: