Ruch bezwizowy do Chin dla obywateli RP

You are currently viewing Ruch bezwizowy do Chin dla obywateli RP
Ruch bezwizowy z Chinami na 15 dni

Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym:

Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331

Prowadzenie: | Księgi handlowe | Książki przychodów i rozchodów | Ryczałt | Kadry | Płace | ZUS | CIT | PIT | VAT | KRS



Chiński program ruchu bezwizowego

Chiński program ruchu bezwizowego umożliwia obywatelom polskim posiadającym zwykłe paszporty podróżowanie do Chin bez wiz na okres do 15 dni w celach: biznesowych, turystycznych, odwiedzin rodziny lub przyjaciół oraz tranzytowych. Polacy, który spełniają wymagania ruchu bezwizowego, mogą podróżować do Chin z dowolnego kraju. Ruch bezwizowy obowiązuje we wszystkich portach morskich, lądowych i lotniczych.

Kogo dotyczy

Wprowadzane od 1 lipca zasady ruchu bezwizowego będą dotyczyły obywateli Polski, Australii i Nowej Zelandii.

Ruch bezwizowy do ChRL

W okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. obywatele RP posiadający zwykłe paszporty będą mogli podróżować do Chin bez wiz na okres nie dłuższy niż 15 dni. Uwaga! Ruch bezwizowy możliwy jest jedynie w przypadku podróży w celach: biznesowych, turystycznych, odwiedzin rodziny lub przyjaciół oraz tranzytowych. Ruch bezwizowy dotyczy wyłącznie posiadaczy paszportów zwykłych, osoby, które posiadają dokument podróży, paszport tymczasowy, dokument awaryjny nie spełniają wymogów polityki bezwizowej. Wymagania dla osób niepełnoletnich i pełnoletnich oraz uczestników wyjazdów grupowych i indywidualnych są takie same. Cudzoziemiec, który spełnia wymagania ruchu bezwizowego, może podróżować do Chin z dowolnego kraju (nie tylko z Polski). Ruch bezwizowy obowiązuje we wszystkich portach morskich, lądowych i lotniczych. Osoby spełniające wymagania ruchu bezwizowego mogą wielokrotnie korzystać z polityki bezwizowej wjeżdżając na terytorium ChRL, aktualnie nie ma ograniczeń co do ilości wjazdów bezwizowych oraz łącznej liczby dni pobytu.

Jak liczyć czas pobytu?

Od dnia wjazdu w Chinach można pozostać nieprzerwanie do godz. 24:00 15-ego dnia pobytu.

Ograniczenia wjazdu

Uwaga! Jeżeli cel wizyty nie odpowiada zasadom ruchu bezwizowego lub występują inne prawne okoliczności niepozwalające na wjazd do ChRL to chińskie organy kontroli granicznej mogą podjąć decyzję o niewpuszczeniu na terytorium Chin. Zalecamy, aby w trakcie podróży mieć ze sobą zaproszenie, rezerwację lotu i hotelu oraz inne dokumenty, które mogą potwierdzić cel wizyty w Chinach.

Do Hainan na 30 dni bez wizy

Dodatkowo, od 9 lutego 2024 r. obywatele polscy mogą odwiedzać prowincję Hainan bez konieczności wyrabiania wizy. Dopuszczalne są pobyty w celach: działalności biznesowej, odwiedzin rodziny i przyjaciół, korzystania z leczenia, udziału w wydarzeniach kulturalnych, sportowych oraz innych, nieprzekraczające 30 dni, liczonych od północy dnia następującego po dniu przyjazdu do Chin. Wykluczone spod reżimu bezwizowego są pobyty długoterminowe w celu wykonywania pracy i odbywania studiów.

Bez wiz do Chin biuro rachunkowe Łódź usługi księgowe
Bez wiz do Chin

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne lub NNW nie jest wymagane, jednak zalecamy wykupienie przed wyjazdem polisy ubezpieczeniowej. Ważne, by polisa pokrywała koszty hospitalizacji, transportu medycznego, a w razie śmierci – koszt transportu ciała do Polski.

Jeśli cudzoziemiec nie ma ubezpieczenia, płaci za wszystkie usługi medyczne gotówką przed rozpoczęciem leczenia. Koszty leczenia są wysokie. W przypadku chorób ciężkich mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Podróżujący samolotem na trasach krajowych mogą wykupić na lotnisku dobrowolne ubezpieczenie. Polisy zagranicznych firm ubezpieczeniowych nie są automatycznie uznawane.

Cudzoziemiec jest zobowiązany do uiszczenia płatności za wszystkie usługi medyczne przed zakończeniem leczenia. Zwrotu kosztów leczenia można dochodzić po powrocie do kraju, przedstawiając firmie ubezpieczeniowej rachunki, które w miarę możliwości powinny być wystawione w języku angielskim.

Niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez właściwy terytorialnie urząd konsularny RP.

Zdrowie

Śledź dokładnie sytuację epidemiczną. Rekomendujemy zabranie na podróż do Chin oraz trzymanie w miejscu zamieszkania zapasu leków i środków higieny osobistej pozwalających na samoleczenie w przypadku łagodnego przebiegu choroby.

Jeśli turysta przybywa z kraju lub regionu umieszczonego na liście zagrożeń epidemiologicznych WHO, musi mieć ważną książeczkę szczepień. Przynajmniej na sześć tygodni przed wyjazdem upewnij się, jakie szczepienia są wymagane.

Chiny nie wpuszczają chorych na gruźlicę, trąd, tyfus i cholerę, osób chorych wenerycznie, a także chorych psychicznie. Od czasu epidemii SARS, tj. od kwietnia 2003 r., podróżni muszą zgłaszać chińskim służbom sanitarno-epidemiologicznym takie objawy, jak: wysoka gorączka, kaszel, symptomy przeziębienia. Elektroniczne skanery mierzą temperaturę ciała wszystkim podróżnym przybywającym do Chin.

W Chinach nadal odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu A. Warto zaszczepić się profilaktycznie. Turyści często uskarżają się na biegunki i zatrucia pokarmowe. Przyczyną takich dolegliwości jest najczęściej żywienie się w miejscach, które nie przestrzegają norm sanitarnych.

W południowej części Chin, na południe od 25. równoleżnika, występuje zagrożenie amebą, malarią, gorączką tropikalną. W regionach wiejskich Chin południowych występuje zagrożenie wirusowym zapaleniem opon mózgowych, które roznoszą komary. W Tybecie i w innych regionach wysokogórskich nie należy pić niefiltrowanej wody.

Służba zdrowia w Chinach biuro rachunkowe Łódź usługi księgowe
Służba zdrowia w Chinach

Dostęp do opieki medycznej nie stanowi problemu. Wyjątkiem są oddalone regiony położone w zachodniej części Chin (Tybet, Xinjiang, Gansu, Qinghai, Mongolia Wewnętrzna, część Sichuanu, Guizhou i Yunnanu). W wielkich miastach działają szpitale wszystkich specjalności, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Ceny usług medycznych w prywatnych punktach medycznych są dużo wyższe niż w Polsce. Cena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się dodatkowo. Koszty operacji wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich. W największych miastach Chin zagraniczne kliniki świadczą usługi medyczne i stomatologiczne na światowym poziomie. Wiąże się to z niezwykle wysokimi kosztami (wizyta lekarska od 200 USD).

Co do zasady podróżni przyjeżdżający do ChRL mogą wwozić leki na własny użytek. Nie ma listy leków dozwolonych. Chiny nie określają maksymalnej ilości wwożonych leków, natomiast nie mogą to być ilości budzące podejrzenie, że ich wwóz ma charakter handlowy.

Jeśli przywozisz lekarstwa, zabierz ze sobą kopię recepty lub/oraz zaświadczenie od lekarza w języku angielskim.  Jeśli wysyłasz lekarstwa paczką, pamiętaj, że możesz zostać poproszony przez urząd celny o okazanie recepty lub innych dokumentów potwierdzających przydatność preparatu.

Opium, morfina, heroina, marihuana i inne narkotyki i substancje psychotropowe objęte są zakazem wwozu na terytorium kraju. Osobom fizycznym nie wolno wysyłać ani dostarczać ich do Chin. W celu leczenia chorób osoba fizyczna może wwieźć środki odurzające i środki psychotropowe I klasy w maksymalnej ilości jednej recepty na mocy zaświadczenia o diagnozie lekarskiej wystawionego przez instytucję medyczną oraz po poświadczeniu tożsamości. Jeżeli planujesz wjechać z lekami zawierającymi środki odurzające lub psychotropowe, zalecamy każdorazowo kontakt z Ambasadą ChRL w Warszawie w celu potwierdzenia możliwości wwozu oraz wymaganych formalności.

Informacje dotyczące zasad przywozu lub wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic RP dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Ze względów praktycznych przed przyjazdem do Chin lepiej zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe. W aptekach nie są dostępne odpowiedniki zagranicznych lekarstw. Powszechne jest leczenie specyfikami medycyny chińskiej, które nie mają odpowiedników w polskiej farmakologii.

Osoby ze schorzeniami układu krążenia powinny unikać podróży do rejonów wysokogórskich (Tybet, Sichuan, Yunnan, Qinghai, Gansu, Xinjiang).

Podróżowanie po Chinach w celach biznesowych biuro rachunkowe Łódź usługi księgowe
Podróżowanie po Chinach w celach biznesowych

Koniecznie uwzględnij występujące w niektórych regionach Chin zagrożenie wirusem ptasiej grypy. Aby nie narażać się na ryzyko infekcji, unikaj:

  • podróżowania po prowincjach, w których wykryto ogniska choroby (np. Tybet, Qinghai, Xinjiang, Mongolia Wewnętrzna),
  • spożywania mięsa drobiowego niewiadomego pochodzenia,
  • styczności z ptactwem.

Ze względu na wysoką wilgotność powietrza i smog osoby z chorobami układu oddechowego powinny szczególnie na siebie uważać. Niektóre szpitale międzynarodowe mają własne apteki, w których sprzedają lekarstwa importowane. Nie wszystkie zagraniczne leki można znaleźć w Chinach, a ich cena jest zwykle bardzo wysoka. Zabierz wystarczający zapasów własnych leków.

Więcej informacji

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat zasad ruchu bezwizowego: https://www.gov.pl/web/chiny/idp

Biuro rachunkowe Łódź obsługa importu z Chin. Zapraszamy:

Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331

Oferta: Księgi handlowe, Książki przychodów i rozchodów, Ryczałt, Kadry, Płace, ZUS, CIT, PIT, VAT, KRS.

Co mówią o nas klienci:

Jak najbardziej profesjonalna obsługa oraz fachowe podejście do klienta. Firma kompetentna i terminowa. Biuro tworzy pozytywną relację z klientem, służąc radą i pomagając znaleźć optymalne rozwiązanie. Ceny konkurencyjne. Polecam.

Zdzisław Jurczyk

Pełen profesjonalizm. Korzystam z usług Biura rachunkowego w Łodzi 2×2. Gorąco polecam biuro rachunkowe Łódź 2×2. Cechuje ich jakość, rzetelność i profesjonalizm.

Sławomir Kalinowski Sławomir Kalinowski

Skomentuj: