(42) 288 10 69, 288 10 60607 220 205, 605 690 600Łódź, Siewna 15, V piętro, pokój 512Pn-Pt: 08:18

Emerytura czy praca – ZUS musiał poinformować wszystkich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, realizując ustawowy obowiązek wysłał informację o konieczności rozwiązania umowy o pracę do wszystkich świadczeniobiorców wskazanych w nowelizacji ustawy emerytalnej z grudnia 2010 roku.

Prowadzenie kadr i płac – kontakt.

Na dzisiejszej konferencji prasowej (tj. 2 marca 2011 r.) Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk poinformował, że nie ma technicznych możliwości sprawdzenia, kto z emerytów, przed 1 stycznia 2011 roku, odszedł z pracy, a kto tego nie uczynił. Dlatego informacja o konieczności zrezygnowania z pracy w przypadku chęci kontynuowania pobierania świadczenia trafiła do większej liczby osób. Prezes ZUS przeprosił wszystkich tych, którzy otrzymali powyższą informację, choć nie dotyczy ich wspomniana kwestia.

Obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą w celu kontynuowania pobierania emerytury, dotyczy tylko tych osób, które przed 1 stycznia 2011 roku przeszły na emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw – osoby te mają czas na rozwiązanie takiego stosunku pracy do końca września 2011 r.

O rozwiązaniu umowy o pracę muszą poinformować właściwy z uwagi na miejsce zamieszkania oddział ZUS, w przeciwnym razie wypłata emerytury zostanie im wstrzymana od 1 października 2011 r. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby po rozwiązaniu stosunku pracy osoby te ponownie zatrudniły się u dotychczasowego pracodawcy.

Natomiast osoby, które wprawdzie są zatrudnione u dotychczasowego pracodawcy, ale w związku z przejściem na emeryturę rozwiązały stosunek pracy, a następnie zatrudniły się ponownie, będą nadal miały prawo do wypłaty emerytury.

W przypadku osób przechodzących na emeryturę w 2011 roku aby pobierać to świadczenie – konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Po rozwiązaniu umowy o pracę osoby te mogą zatrudnić się u niego ponownie, na podstawie nowej umowy o pracę – w takim przypadku emerytura będzie wypłacana.

W związku z tym, że wspomniana ustawa nałożyła na ZUS obowiązek poinformowania zainteresowanych do końca stycznia 2011 roku o wprowadzonych zmianach, do pracujących emerytów wysłana została korespondencja z informacją o obowiązujących od 1 stycznia nowych przepisach. Dotarła ona do szerszej grupy emerytów, z której nie każdy emeryt musi podejmować kroki związane z rozwiązaniem stosunku pracy.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Numery telefonów wszystkich terenowych jednostek ZUS można znaleźć na stronie internetowej zus.pl.
Redakcja: Rzecznik Prasowy ZUS

Ten post ma jeden komentarz

  1. By wszystkie wielkie korzyści, jakie niesamowite analizator oferuje. Najlepsze biuro rachunkowe łódź Oficjalna strona internetowa jest pełna ważnych informacji a artykułów, które są pomocne w podejmowaniu decyzji, azali wypada kontynuować przy. Jeśli szukasz odpowiedniego biura rachunkowego, to na pewno warto zdecydować się przede wszystkim na znalezienie biura doświadczonego oraz sprawdzonego, które zajmie się wykonaniem wszelkiego rodzaju czynności związanych ze sprawami kadrowo ? płacowymi. Biuro rachunkowe powinno być więc jednocześnie biurem sprawdzonym oraz zaufanym, które wykaże się profesjonalnym podejściem do klienta. Na pewno obecnie mamy wiele biur rachunkowych na rynku, ale nie każde będzie odznaczało się wieloletnim doświadczeniem oraz pełnym profesjonalizmem. Tymczasem biura rachunkowego możemy szukać chociażby w sieci, bowiem dzisiaj wiele różnego rodzaju biur posiada własne strony internetowe, na których znajdziemy podstawowe informacje o ich działalności, niekiedy możemy również znaleźć cennik. Profesjonalne biura najczęściej jednak podchodzą indywidualnie do klientów, zarówno większych, jak i nieco mniejszych firm, oferując im świadczenie różnego rodzaju usług związanych z rachunkowością firmy oraz z kwestiami kadrowo ? płacowymi.

Close Menu
Zamknij panel