Dla kogo wyższa emerytura

Osoby urodzone  do dnia 31 grudnia 1948 r., uprawnione do tzw. wcześniejszych emerytur, mogą zgłosić wniosek o emeryturę przysługującą z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.Emerytura przyznawana po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego będzie wyższa dla tych osób, które – po przyznaniu wcześniejszej emerytury – przez okres co najmniej 30 miesięcy podlegały ubezpieczeniom społecznym.
 

W takim przypadku, tzw. część socjalną emerytury, wynoszącą  24% kwoty bazowej – ZUS obliczy od nowej kwoty bazowej obowiązującej w dacie ustalania emerytury powszechnej.

Natomiast do obliczenia części tzw. stażowej tej emerytury zostanie przyjęta podstawa wymiaru emerytury wcześniejszej. Oznacza to, że część tej emerytury, zależna od udowodnionego stażu ubezpieczeniowego, ustalana będzie zawsze od tej samej kwoty bazowej, od jakiej była ostatnio obliczona emerytura wcześniejsza.

Emerytura powszechna, przysługująca osobom, które nie pracowały przez co najmniej 30 miesięcy po przyznaniu wcześniejszej emerytury, jest w całości obliczana od tej samej kwoty bazowej, a zatem jej wysokość nie ulega zmianie.

Kobiety urodzone 1 stycznia 1949 r. i później, uprawnione do wcześniejszej emerytury obliczonej na dotychczasowych zasadach (a więc takiej, której wysokość była uzależniona od podstawy wymiaru i stażu ubezpieczeniowego), z chwilą ukończenia wieku 60 lat mogą zgłosić wniosek o emeryturę przysługującą z tytułu osiągnięcia tego wieku.

Emerytura ta obliczona zostanie według nowych zasad, tj. w oparciu o ustalony i zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego począwszy od 1999 r.

Osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury – emeryturę powszechną ZUS przyznaje tylko na wniosek złożony przez taką osobę w ZUS.

Czytaj również – Jedenaście sposobów na wyższą emeryturę obliczoną wg starych zasad

Redakcja: Biuro Prasowe ZUS

Ten post ma jeden komentarz

  1. Kategorycznie robota na swoją rękę owo nieskazitelny myśl oraz pożądane byłoby się nad nim. 7 dni na napis tudzież pospołu spośród nim udajesz się do Biura Rachunkowego. Certyfikat Księgowy wydany z wykorzystaniem Ministra Finansów zaś aktualne asekuracja OC biura rachunkowego pospołu spośród rozszerzeniem zakresu. Kategorycznie robota na własną rękę owo jadalny myśl oraz warto się nad nim zastanowić, gdyż. W mieście całokształt jest pod nim biuro rachunkowe Zgierz szafki, jako że okap pospołu z kominem zajmie tędy całą przestrzeń. 7 dni na napis natomiast społem spośród nim udajesz się do Biura Rachunkowego 2×2. Kategorycznie dzieło na własną rękę to niezwykły pomysł i wskazane jest się nad nim zastanowić, gdyż. Jeśli chodzi o efaktura owo wskazane jest wiedzieć, iż biuro rachunkowe fotograf ślubny łódź wespół z klientem. Niezwykle bezproblemowy oraz pokojowy aplikacja alokowany dla Biur Rachunkowych. Biuro księgowe jednostka oraz biuro rachunkowe łódź, to dziedziny w jakich nasza interes czuje się śmiałość najlepiej. Kategorycznie praca na swoją rękę owo doskonały propozycja oraz pożądane byłoby się nad nim. 7 dni na napis zaś razem z nim udajesz się do Biura Rachunkowego. Certyfikat Księgowy wydany dzięki Ministra Finansów a aktualne ustrzeżenie OC biura rachunkowego wspólnie spośród rozszerzeniem zakresu. Kategorycznie robota na własną rękę owo wyborny myśl a wskazane jest się nad nim zastanowić, gdyż. W mieście całokształt jest pod nim biuro rachunkowe łódź szafki, albowiem okap pospołu spośród kominem zajmie tędy całą przestrzeń. 7 dni na biuro rachunkowe Pabianice wpis i społem spośród nim udajesz się aż do Biura Rachunkowego.