ZUS w sprawie możliwego pozwu zbiorowego przedsiębiorców

W związku z pojawiającymi się w środkach masowego przekazu zapowiedziami grona przedsiębiorców na temat złożenia pozwu zbiorowego przeciw Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w sprawie możliwego wprowadzenia ich w błąd przez pracowników ZUS, pragnę wyjaśnić co następuje.

Rozliczanie składek dla przedsiębiorców – kontakt.

Stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym zawsze było jednolite i zgodne z przepisami prawa. Do 20 września 2008 r. – czyli do momentu nowelizacji Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – w kontakcie z przedsiębiorcami, jak i we wszystkich działaniach informacyjnych ZUS zawsze wskazywał na obowiązek odprowadzania składek od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności aż do jej zaprzestania. Do tego bowiem czasu w polskim prawodawstwie nie istniała instytucja zawieszania działalności gospodarczej.

Należy przy tym pamiętać, iż pracownicy ZUS udzielają Klientom odpowiedzi na bazie przedstawionego przez nich stanu faktycznego. Oznacza to, że jeżeli przed dniem 20 września 2008 r. przedsiębiorca w rozmowie z pracownikiem ZUS stwierdził, że zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, pracownik ZUS mógł udzielić wyjaśnień jedynie o zasadach wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych. Zakład miał przy tym prawo zweryfikować, czy po wyrejestrowaniu z ubezpieczeń działalność gospodarcza faktycznie nie jest nadal prowadzona.

W przypadku, gdy po wyrejestrowaniu osoba nadal prowadzi działalność gospodarczą, ZUS zobowiązany jest ustalić prawidłowe okresy podlegania ubezpieczeniu. W związku z tym mogą wystąpić sytuacje, w których Zakład wdraża postępowanie egzekucyjne za kilka lat wstecz.

Jacek Dziekan
p.o. Rzecznika Prasowego ZUS
Redakcja: Rzecznik Prasowy ZUS

Ten post ma jeden komentarz

  1. Prowadzenie firmy to dzisiaj wcale nie taka łatwa sprawa jak niektórym mogłoby się wydawać. Należy nie tylko zajmować się produkowaniem określonych przedmiotów bądź wykonywaniem jakichś usług, odnajdywaniem kolejnych klientów czy układaniem polityk reklamowych, ale także poświęcać mnóstwo cennego czasu i sił na przewalanie papierków.

    Dzisiaj mamy niesłychanie zagmatwane ustawodawstwo, a poprawne przygotowywanie dokumentów może przerosnąć możliwości niejednej firmy. Nic więc zadziwiającego, że na rynku pojawiły się profesjonalne biura rachunkowe Łódź. Po prostu mnóstwo przedsiębiorców woli zająć się tym, co potrafi robić najlepiej, a ewidencje VAT bądź formułowanie sprawozdań oddać w ręce ekspertom. Wynajęcie zawodowego księgowego naturalnie wiąże się z pewnymi kosztami jednak inwestycja w rzetelne biuro rachunkowe Łódź zazwyczaj się opłaca. To nie tylko zaoszczędzenie czasu i pewność, że wszystko w arkuszach danych będzie tak jak ma być, ale nierzadko również oszczędności finansowe. Fachowi księgowi jak nikt inny orientują się w przepisach podatkowych i są w stanie wymyślić korzystniejsze rozwiązania. Wobec tego takiego rodzaju usługi to dzisiaj coś o wiele więcej niż tylko komfort, ale wręcz absolutna konieczność.

Skomentuj: