ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie

Autor: Usługi księgowe łódź

W I półroczu 2010 r. ZUS cofnął lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę ponad 76 mln zł. To efekt prowadzonej systematycznie kontroli zwolnień lekarskich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrolę zwolnień lekarskich w oparciu o zapisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Kontrole prowadzone są dwutorowo. Z jednej strony sprawdzana jest prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, a z drugiej – prawidłowość wykorzystania zwolnień. Co ważne ZUS prowadzi kontrole wśród osób, którym sam wypłaca zasiłek, a także na wniosek pracodawcy wśród pozostałych ubezpieczonych.

Sprawy kadrowo-płacowe – kontakt.

W zakresie orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS przeprowadzili w I półroczu 2010 r. 154,1 tys. badań. Ich następstwem było wstrzymanie dalszej wypłaty świadczeń 15,9 tys. osób. Oznacza to, że 10,3 proc. przebadanych uznanych zostało za zdolnych do pracy. W przypadku 11,4 tys. osób lekarze ZUS wydali decyzję o potrzebie odbycia rehabilitacji leczniczej. Liczba ograniczonych w ten sposób dni absencji chorobowej wyniosła 80,9 tys., a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków – 3,6 mln zł.

Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich objęła 33,1 tys. ubezpieczonych. W jej efekcie ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego 1197 osobom, na łączna kwotę 2,2 mln zł.

Korzystając z uprawnień, które daje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ZUS ograniczył w I półroczu 2010 r. kwotę wypłacanego zasiłku chorobowego do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. Suma ograniczonych w ten sposób świadczeń sięgnęła 65,6 mln zł.

Zakład ma jednocześnie obowiązek obniżenia o 25 proc. wysokości wypłacanego zasiłku chorobowego i opiekuńczego osobom, które nie dostarczyły w ciągu 7 dni zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Z tego tytułu w I półroczu 2010 r. Zakład obniżył świadczenia na kwotę 4,6 mln zł.

Łącznie od stycznia do czerwca ZUS obniżył lub cofnął wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 76,05 mln zł.

Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że prawo do prowadzenia formalnej kontroli zwolnień lekarskich oraz kontroli ich wykorzystania mają również pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób.

Przemysław Przybylski
Rzecznik Prasowy ZUS

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , , , , , , ,

Jeden komentarz do “ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie”

  1. Agata Mróz komentuje:

    Zajmowanie się przedsiębiorstwem to w dzisiejszych czasach wcale nie taka łatwa sprawa jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Trzeba nie tylko zajmować się produkowaniem określonych artykułów bądź wykonywaniem jakichś usług, szukaniem nowych klientów bądź opracowywaniem strategii reklamowych, lecz również przeznaczać sporo cennego czasu i zdolności witalnych na sprawy biurowe.

    W XXI wieku mamy niezwykle pokrętne ustawodawstwo, a prawidłowe prowadzenie ewidencji czy sprawozdań może przerosnąć możliwości niejednej firmy. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiły się profesjonalne biura rachunkowe Łódź. Najzwyczajniej w świecie masa właścicieli przedsiębiorstw woli zajmować się tym, co umie najlepiej, a księgi rachunkowe bądź formułowanie deklaracji oddać w ręce fachowcom. Korzystanie z pomocy zewnętrznego księgowego oczywiście związane jest z pewnymi opłatami jednakże inwestycja w dobre usługi księgowe Łódź niemalże zawsze przynosi więcej pożytków. To nie tylko zaoszczędzenie czasu i gwarancja, że wszystko w dokumentach będzie tak jak ma być, lecz w szeregu przypadków również oszczędności finansowe. Zawodowi księgowi jak nikt inny znają się na zawiłym ustawodawstwie podatkowym i mogą zaprojektować korzystniejsze wyjścia. Dlatego tego rodzaju usługi to dziś coś dużo więcej niż jedynie wygoda, ale wręcz konieczność.

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.