ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego

Autor: Usługi księgowe łódź
Zamknięte przedszkole lub żłobek zmusza rodziców do zostania w domu z dzieckiem? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w takiej sytuacji można się starać o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, m. in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

– Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Przysługuje na równi matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę – wyjaśnia Hanna Perło, dyrektor Departamentu Zasiłków w Centrali ZUS.

Przekaz elektroniczny deklaracji – kontakt.

Za nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko uważa się takie zamknięcie tych placówek, o którym ubezpieczony został zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem zamknięcia. Zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły w związku z powodzią jest traktowane jako nieprzewidziane zamknięcie placówki, które uprawnia ubezpieczonego do otrzymania zasiłku opiekuńczego.

Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły jest:
– oświadczenie ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu placówki,
– wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15
oraz w przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS, dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wysokości wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne.

Przemysław Przybylski
Rzecznik Prasowy ZUS

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , , , , , ,

Jeden komentarz do “ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego”

  1. Księgowy komentuje:

    Nasz system skarbowy zaliczany jest do najmniej przejrzystych na Ziemi, a tendencja ta w praktyce pogarsza się z każdym rokiem. Ordynacja podatkowa i pozostałe przepisy prawne są tak pokręcone, że mnóstwo przedsiębiorstw nie jest w stanie własnymi siłami poradzić sobie z tymi sprawami. Ponadto niezwykle ważną sprawą jest wysokość obciążeń skarbowych, które w Europie również nie zaliczają się do niskich.

    Wskazane powyżej czynniki doprowadziły do wyłonienia się całej niszy na rynku. Chodzi o szeroko pojmowane doradztwo podatkowe Łódź. Przedsiębiorcy próbują bowiem odprowadzać jak najmniejsze podatki i wykorzystać do tego wszelkie legalne metody, jak również dziury w przepisach czy częste zmiany przepisów. Jest to rozsądne działanie, bo należycie prowadzona księgowość Łódź i skrzętne stosowanie wszelkich zniżek, zwolnień, odmiennych metod obliczania podstawy do opodatkowania etc., pozwoli oszczędzić naprawdę poważne sumy. Część środków finansowych będzie mogła zatem pozostać w przedsiębiorstwie zamiast popłynąć do chciwego Urzędu Skarbowego. Duże i silne firmy na ogół zatrudniają na stałe etaty speców od przepisów skarbowych i prowadzenia rachunkowości. Małe firmy natomiast powierzają swoje księgi handlowe Łódź wyspecjalizowanym kancelariom podatkowym. We współczesnych czasach bowiem przeciętne biuro rachunkowe Łódź poza typowymi usługami rachunkowymi proponuje właśnie tak zwaną optymalizację podatkową. Jak widać ? biznesmenom dużo bardziej kalkuluje się płacić doradcom niż samodzielnie tracić cenny czas na wyszukiwanie najwydajniejszych sposobów. Prawo fiskalne wymaga bowiem znacznego doświadczenia, szerokiej wiedzy oraz ciągłego pilnowania zmian w przepisach.

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.