ZUS ma 76 lat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi 76 rocznicę istnienia. Powstał 24 października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych. Obecnie jest jedną z najnowocześniejszych i najlepiej zorganizowanych tego typu instytucji na świecie.

Naliczanie, rozliczanie, składanie deklaracji zusowskich – kontakt.

ZUS jest instytucją państwową, zajmującą się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obywateli oraz dystrybucją świadczeń (np. emerytur, rent, zasiłków chorobowych lub macierzyńskich) w wysokości ustalonej przez parlament i rząd.

Obecnie z usług ZUS korzysta około 24 mln klientów, co stawia Zakład w czołówce największych instytucji finansowych w Polsce. Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS, stanowią blisko połowę zasobów pieniężnych państwa. Zakład nie prowadzi jednak własnej polityki finansowej i nie może samodzielnie ustalać np. wysokości składek lub świadczeń (pozostaje to w kompetencji parlamentu).

Do podstawowych zadań ZUS określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych należą m.in.:

  • stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych,
  • ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz wypłacanie tych świadczeń,
  • wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • prowadzenie indywidualnych kont ubezpieczeniowych i kont płatników składek,
  • dysponowanie środkami finansowymi funduszów ubezpieczeń społecznych oraz środkami Funduszu Alimentacyjnego,
  • kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy,
  • realizacja umów i porozumień międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych,
  • popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

Zakład wykonuje również zadania określone w innych ustawach lub zlecone przez inne instytucje, np. gromadzi dane osobowe płatników składek dla Narodowego Funduszu Zdrowia lub identyfikuje składki przesyłane na indywidualne konta w otwartych funduszach emerytalnych.

Dla realizacji swoich zadań ZUS zatrudnia niespełna 47 tys. pracowników, rozmieszczonych w 43 oddziałach, 216 inspektoratach, 66 biurach terenowych i 21 punktach informacyjnych w miastach w całym kraju. Budżet administracji ZUS, uchwalany przez Parlament, wynosił w 2008 roku 3,7 mld złotych. Środki na funkcjonowanie Zakładu stanowią równowartość niespełna 2,5 proc. sumy składek przekazywanych przez płatników do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o historii i współczesności ZUS, czytaj tutaj: www.zus.pl/76lat

Jacek Dziekan
p.o. Rzecznika Prasowego ZUS

Ten post ma jeden komentarz

  1. Tito Vilanova

    Masz firmę, a fiskus nieustannie czai się na Twoje pieniądze i niepokoi następnymi inspekcjami? Pokaż mu figę z makiem i skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego księgowego. Biuro rachunkowe Łódź w swojej karierze obsłużyło już mnóstwo firm i również dla Ciebie opracuje najbardziej efektywną politykę podatkową. Wszystko to stuprocentowe legalnie, dyskretnie i za niedużym wynagrodzeniem – oc.

    Prowadzenie działalności rynkowej to współcześnie wcale nie taka oczywista sprawa jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Trzeba na co dzień nie tylko zajmować się wytwarzaniem określonych artykułów bądź świadczeniem jakichś usług, szukaniem kolejnych nabywców czy opracowywaniem strategii reklamowych, lecz także poświęcić sporo cennego czasu i energii na robotę biurową.

    Dzisiaj mamy niezwykle skomplikowane ustawodawstwo, a prawidłowe przygotowywanie dokumentacji może przewyższyć potencjał niejednej firmy. Nic zatem dziwnego, że na rynku postały fachowe biura rachunkowe Łódź. Po prostu masa przedsiębiorców woli zajmować się tym, co potrafi najlepiej, a ewidencje ryczałtowe czy przygotowywanie wniosków oddać w ręce rzeczoznawcom. Wynajęcie zewnętrznego księgowego naturalnie związane jest z jakimiś opłatami jednakże inwestycja w dobre biuro księgowe Łódź z reguły się opłaca. To nie tylko zaoszczędzenie czasu i pewność, że wszystko w dokumentach i arkuszach danych będzie tak jak ma być, ale częstokroć także wymierne oszczędności finansowe. Profesjonalni księgowi perfekcyjnie znają się na skomplikowanym ustawodawstwie podatkowym i mogą wymyślić optymalne rozwiązania. W związku z tym takiego typu usługi to dzisiaj coś znacznie więcej aniżeli jedynie wygoda, lecz wręcz konieczność.

Skomentuj: