Uwaga na fałszywe e-maile na temat korekty zeznania podatkowego

Fałszywe emaileMinisterstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości podszywa się pod pracownika Izby Administracji Skarbowej i informuje o kontroli przeprowadzonej przez fikcyjny „Główny Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie” w sprawie zeznania podatkowego za rok 2017. Nie należy otwierać wiadomości, ani załącznika oraz odpowiadać na e-mail nadawcy. Załącznik może zawierać zainfekowany plik. Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność!

Poniżej przykład treści fałszywego e-maila (pisownia oryginalna):

Temat: KOREKTA ZEZNANIA PODATKOWEGO 2017

Dnia 03.07.2018 roku zostala przeprowadzona kontrola poprzez Glówny Urzad Kontroli Skarbowej w Warszawie w sprawie zeznania podatkowego za rok 2017.. Inspektor ds. Rozliczen informuje o wystapieniu pewnych braków formalnych w dokumentacji przedstawionej przez Panstwa.
W zwiaku z powyzym prosimy o wypelnienie zalaczonych formularzy w celu przedlozenia w terminie 7 dni od dnia powyzszego zawiadomienia do wlasciwego Urzedu Skarbowego. Formularze w zalaczniku sa równiez dostepne w wersji online klikajajac w ponizszy odnosnik:

Za: MF

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Fałszywe wiadomości

    Każdą wiadomość z załącznikiem lub zawierająca link do pobrania pliku trzeba traktować jako podejrzaną. Przestępcy często wysyłają pliki spakowane w formie archiwum ZIP lub RAR. Samo otwarcie archiwum nie jest groźne – niebezpieczeństwo może czaić się w środku. Jeśli archiwum jest zabezpieczone hasłem podanym w treści wiadomości to najczęściej zawiera niebezpieczne oprogramowanie.

    Załącznik może być także przesyłany w formie niespakowanej. Musisz dobrze przyjrzeć się nazwie pliku. Najważniejsze są jej ostatnie znaki. Jeśli plik ma podwójne rozszerzenie (czyli końcówkę nazwy po kropce), np. PDF.EXE czy DOC.SCR to nie należy go otwierać.

    Z reguły bezpieczne są pliki graficzne (JPG, GIF, PNG), filmy (AVI, MPG, MKV) czy muzyka (MP3). Niebezpieczne pliki to przede wszystkim pliki wykonywalne oraz skrypty. Niestety mogą mieć one wiele różnych rozszerzeń – najczęściej stosowane to EXE, PIF, VBS czy JS. Jeśli nie znasz danego rozszerzenia to bezpieczniej jest pliku nie otwierać. Nie należy się także sugerować ikonką pliku (miniaturką) –przestępcy mogą ją łatwo zmodyfikować.

Skomentuj: