Stopy procentowe podwyższone

Autor: Usługi księgowe łódź

Stopy procentowe wzrosną o 0,25 pkt. proc. – zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu. Teraz zamierza poczekać z dalszymi decyzjami o podwyżkach, by ocenić wpływ dotychczasowych na gospodarkę.

Po tej decyzji główna stopa procentowa NBP – referencyjna wynosi 4,5 proc. licząc w skali roku, lombardowa – 6 proc., depozytowa 3 proc., a redyskonta weksli – 4,75 proc.

Była to czwarta w tym roku podwyżka stóp procentowych. Rada uzasadniła swoją decyzję – jak podała w komunikacie – podwyższonym poziomem bieżącej inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych, a także ryzykiem nasilenia się presji płacowej w warunkach istotnego wzrostu zatrudnienia. Rada ocenia przy tym, że dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie – podała RPP.

Podczas konferencji prasowej prof. Marek Belka, prezes NBP i przewodniczący RPP, poinformował, że na razie Rada zamierza poczekać z dalszymi podwyżkami stóp procentowych. Chyba, że pogorszą się perspektywy powrotu inflacji do celu – zastrzegł profesor Belka. Teraz przyszedł czas, by zobaczyć co się będzie działo w gospodarce.

Prof. Anna Zielińska-Głębocka, przypomniała, że efekty decyzji RPP znajdują odzwierciedlenie gospodarce w perspektywie kilku miesięcy.

W kwietniu roczna inflacja CPI wzrosła do 4,5 proc., wykraczając poza cel inflacyjny NBP, który wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia o 1 pkt. proc. w każdą stronę. Zdaniem RPP, w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych.

za NBP

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , ,

Jeden komentarz do “Stopy procentowe podwyższone”

  1. Przepis na życie komentuje:

    Gonitwa za czasem oraz wartość wolnego czasu powodują, że coraz większa liczba ludzi decyduje się na powierzeniu rozmaitych obowiązków profesjonalistom. Tak samo jak korzystamy z usług sprzątania bądź także idziemy do restauracji zjeść posiłek przygotowany przez kucharzy, tak samo coraz częściej decydujemy się na oddanie własnych rachunków w ręce profesjonalnych księgowych. Sytuacja ta ma przede wszystkim miejsce w środowisku właścicieli firm. Brak czasu sprawia, że przedsiębiorcy przekazują zarządzanie swymi rachunkami w ręce jednostek tego rodzaju jak choć biuro rachunkowe Łódź. Profesjonalne podejście do klienta, wykwalifikowana kadra i zorientowanie na konieczności przedsiębiorcy powoduje, że korzystanie z usług podmiotów takich jak wspomniane usługi rachunkowe Łódź jest idealnym pomysłem dla rozmaitych przedsiębiorców będących w konieczności księgowej pomocy. Co więcej, korzystanie z tego rodzaju usług jest po prostu wygodne. Dzisiejsze biuro rachunkowe Łódź w trosce o klienta dostosowuje swą ofertę do jego konkretnych wymagań.

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.