Powiadom ZUS o przychodach

Autor: Usługi księgowe łódź

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2009 r.

Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Zaświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.

Informacja o przychodach potrzebna jest ZUS-owi do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, osoby, których dodatkowy przychód mieści się w przedziale pomiędzy 70 proc. a 130 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (czyli pomiędzy 25 999,80 zł a 48 285,20 zł), otrzymują swoje świadczenie w zmniejszonej wysokości.

Rozliczenia z ZUS – kontakt.

Przychód w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powoduje zawieszenie emerytury lub renty, zaś przychód nie przekraczający 70 proc. nie wpływa na wysokość wypłacanego świadczenia.

Jednocześnie ZUS rozpoczął wysyłanie rocznych rozliczeń podatkowych PIT, które do 28 lutego trafią do wszystkich zainteresowanych. Zakład zobowiązany jest sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku dochodowego za 2009 r. osobom, które choć przez jeden miesiąc ubiegłego roku otrzymywały z ZUS świadczenie. Dotyczy to przede wszystkim emerytów, rencistów, osób otrzymujących świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne.

Przemysław Przybylski
Rzecznik Prasowy ZUS

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , , , , , , ,

Jeden komentarz do “Powiadom ZUS o przychodach”

  1. Mundial komentuje:

    Gabinet rachunkowe świadczy kompleksową obsługę rachunkowo-księgową firm. Obsługujemy w podobny sposób małe, jednoosobowe firmy gdy plus spółki kapitałowe. Nasze usługi dopasowane są aż do indywidualnych potrzeb Klienta, w układy od profilu działalności danej firmy. Zapewniamy rzetelną obsługę księgowo-podatkową naszych klientów, doradce podatkowego gdyż posiadamy bogate doradca podatkowy łódź, biuro rachunkowe łódź eksperyment zdobyte w czasie współpracy spośród różnorodnymi podmiotami gospodarczymi. Wysoką postać świadczonych usług zapewnia profesjonalnie dobrana kadra pracownicza, korzystająca z możliwości jakie stwarza interes ? stałego dostępu do najnowszych publikacji zaś specjalistycznych serwisów informacyjnych. Dzięki doświadczeniu możemy Państwu zaoferować wszelką pomagier obok prowadzeniu działalności gospodarczej. Prowadzimy kompleksową obsługę firm będących na ryczałcie, książce przychodów i rozchodów, pełnej księgowości, doradztwo. Jesteśmy elastyczni, wskutek tego podchodzimy aż do każdego klienta indywidualnie obsługując go w podejście w największym stopniu dla niego wygodny, odbieramy dokumenty we wskazanym z wykorzystaniem klienta miejscu natomiast czasie. Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo dokumentów naszych klientów, doradca podatkowy łódź, biuro rachunkowe łódź toteż nasze biuro księgowe znajduje się na terenie monitorowanym i pilnowanym za sprawą agencje ochrony 24 godziny na dobę. Korzystamy spośród niezawodnych systemów komputerowych, transmisji danych zaś najlepszych programów, tak aby nasze usługi i doradcy podatkowi ówczesny najwyższej jakości tudzież wykonywane poprzedni na Chronos.

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.