PKOB – Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych

Autor: Usługi księgowe łódź

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB) – stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej, niezależnie od jej form organizacyjnych.

Klasyfikacja ta stosowana jest w statystyce i ewidencji celem zapewnienia jednolitości kwalifikowania i grupowania informacji o obiektach budowlanych dla potrzeb prac planistycznych, cenotwórczych i badawczych dotyczących zadań i efektów produkcji budowlano – montażowej.

Klasyfikację PKOB opracowano na podstawie Europejskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (CC), zgodnej z zaleceniami Narodów Zjednoczonych. PKOB zachowuje zgodność w zakresie symboliki oraz nazewnictwa z rozwiązaniami przyjętymi w CC; przyjmuje z CC objaśnienia dotyczące zakresu przedmiotowego poszczególnych klas.

W klasyfikacji uwzględniono związki z klasyfikacjami starego systemu klasyfikacyjnego: Klasyfikacja Gospodarki Narodowej (KGN), Klasyfikacja Usług (KU) i Klasyfikacja Rodzajowa Środków Trwałych (KRŚT). Związki te wyrażają się:

 • stosowaniem nazw zbiorów głównych, niektórych zbiorów i podzbiorów podobnych do nazw występujących w innych klasyfikacjach,
 • utrzymaniem kolejności zbiorów i podzbiorów obiektów budowlanych w kolejności takiej samej lub zbliżonej, jak w innych klasyfikacjach.

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych obowiązuje od dnia 1 stycznia 2001.

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , , , , ,

Jeden komentarz do “PKOB – Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych”

 1. Biuro rachunkowe na Polesiu komentuje:

  Głównym aspektem działalności łódzkiego biura rachunkowego 2×2 jest profesjonalna obsługa księgowa, podatkowa oraz kadrowo-płacowa przedsiębiorstw osób fizycznych, spółek osobowych i osób prawnych.

  Zajmujemy się również całościową obsługą księgowo-finansową i podatkową podmiotów gospodarczych o różnych profilach działalności, w tym spółek prawa handlowego oraz przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

  Zakres naszych usług obejmuje m.in.:

  księgi handlowe
  podatkowa książka przychodów i rozchodów
  ryczałt ewidencjonowany
  ewidencje do podatku VAT
  obsługę kadrowo-płacową (płace, rozliczenia z ZUS)
  rozliczanie właścicieli
  sporządzanie i składanie deklaracji do Urzędu Skarbowego (VAT, CIT, PIT) oraz ZUS

  Zapewniamy pełen profesjonalizm, kompleksowość oraz rzetelność.
  Jesteśmy pewni, że dzięki wysokim kompetencjom spełnimy wszystkie Państwa oczekiwania i dołączymy do licznego już grona zadowolonych z usług Klientów.

  W celu zapoznania się ze szczegółami naszej oferty, zachęcamy do kontaktu, gdzie udzielimy wszelkich informacji.

  Serdecznie zapraszamy.

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.