Prawie 50 mln zł wstrzymanych świadczeń chorobowych w I kwartale 2014 roku. W okresie od stycznia do marca 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 172 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W wyniku kontroli wydanych zostało ponad 14 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

Zakład ma też obowiązek ograniczać podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz ograniczać kwotę wypłacanych zasiłków z powodu niedotrzymania przez ubezpieczonych terminu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego pracodawcy. Zaświadczenie to należy dostarczyć w ciągu 7 dni od otrzymania zwolnienia. Spóźnienie powoduje obniżenie świadczenia od ósmego dnia niezdolności do pracy o 25 proc. i obowiązuje do momentu dostarczenia zaświadczenia. W I kwartale 2014 r. obniżono wypłaty świadczeń ponad 65 tys. osób.

Łącznie w I kwartale 2014 roku kwota cofniętych i obniżonych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wyniosła prawie 50 mln zł.

Za: ZUS

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , ,

2 komentarze do “Pierwszy kwartał 2014 roku po kontroli zwolnień lekarskich”

  1. Paweł Zagrodnik komentuje:

    W Łodzi od wielu lat działa szanowane przez klientów biuro rachunkowe 2×2. To firma nowoczesna oraz otwarta na niestandardowe rozwiązania. Indywidualnie podchodzi do każdego Interesanta oraz potrafi się dopasować do jego potrzeb. Oferta biura obejmuje między innymi rozliczenia księgowo-płacowe, w tym naliczanie i prowadzenie ewidencji wynagrodzeń wraz ze sporządzaniem list płac, naliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych, a także przygotowywanie deklaracji rozliczeniowych oraz przesyłanie do ZUS w formie elektronicznej. Ceny usług wyznaczane są poszczególnie, a uzależnione od ilości dokumentacji do prowadzenia, rodzaju prowadzonej aktywności oraz innych czynników.

  2. Przemysław Miarczyński komentuje:

    Szukasz biura rachunkowego? Przygotowana strona online posiada ofertę biura rachunkowego, jakie pomoże tobie w prowadzeniu księgowości własnej firmy. Biuro Rachunkowe Łódź to biuro, które troszczy się o wykonywane przez nich oferty starając się aby kontrahenci byli z nich zadowoleni. Biuro Rachunkowe Cennik pozwoli nam na zorientowanie się w cenie tworzonych usług przez biuro tak samo jak powinniśmy zapoznać Księgowość cennik, aby wiedzieć jakie koszty czekają nas co miesiąc. Biuro Rachunkowe Łódź musi prowadzić Księgowość Łódź stale i dokładnie tak by można było odprowadzać naliczony podatek na czas.

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.