Komunikat prasowy z posiedzenia RPP w dniach 8-9 listopada 2011 r.

W dniach 8-9 listopada odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej;
stopa lombardowa 6,00% w skali rocznej;
stopa depozytowa 3,00% w skali rocznej;
stopa redyskonta weksli 4,75% w skali rocznej;

Ten post ma jeden komentarz

  1. Voice of Poland

    Plusy i minusy domów pasywnych. Współcześnie, bardzo modne stały się projekty domów pasywnych, ale co to jest dom pasywny?
    Zdarza się, że jest on w szeregu przypadków kancelaria notarialna łódź mylony z domem energooszczędnym, który ma zużywać stosunkowo niewiele energii na cele grzewcze. I dokładnie takie budynki są u nas wznoszone ? dobrze ocieplone i starannie skonstruowane umieją zużywać tylko trzydzieści kWh na metr kwadratowy powierzchni. Natomiast budynek pasywny, w lokalnym klimacie, to już coś odrębnego. Najlepszy ? ma zużywać tylko półtora litra oleju opałowego na rok na m2 nawierzchni. Definicja domu pasywnego pochodzi z Niemiec, gdzie po raz pierwszy zajęto się problemem stworzenia domu, który z założenia będzie eksploatował bardzo niewiele energii. Przyjęto, iż tą graniczną jednostką będzie piętnaście kWh/m2 rok. Powstał też specjalny Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt, który zajął się rekomendowaniem tego typu budownictwa.
    Podług szacunkowych danych w Niemczech koszty konstrukcji budynków pasywnych są o dziesięć procent wyższe, niż zwykły dom, w Polsce jednak już o dwadzieścia procent wyższe lub więcej. Niemcy poza tym oferują wsparcie dla budujących budynki pasywne w formie dotacji i ulg podatkowych. W Polsce musimy zdać się tylko na własne siły oraz środki.
    Zasadniczo dom pasywny to dom do budowy, którego zużytkujemy dużo więcej materiału zapewniającego ochronę przed nagrzaniem lub oziębieniem niż do domu energooszczędnego, wydamy sporo pieniędzy na kosztowne okna i drzwi o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, na Biuro rachunkowe Łódź kosztowną instalację wentylacyjną, poborce słoneczne i zapłacimy za to nie tylko pieniędzmi, ale też brakiem kominka, ścianami, które są w pewnym sensie samą izolacją i nie zatrzymują zimna ani ciepła, ascetyczną formą budynku. Przyoszczędzimy za to w przyszłości na wydatkach na grzanie, ale koszty budowy budynku pasywnego w porównaniu z energooszczędnym zwracają się nie wcześniej niż po kilkudziesięciu latach.
    Musimy sobie też uzmysłowić, iż reklamowanie budynku pasywnego jako zdrowego, o zbawiennym mikroklimacie, o wybornym komforcie cieplnym w porównaniu z budownictwem ekologicznym to tak jak rozprawianie o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi lub na odwrót. Dom pasywny jest tańszy w eksploatacji, ale o parametrach jego mikroklimatu nie decyduje ?pasywność? tylko klimatyzacja, użytkowanie oraz materiały, z których został skonstruowany.

Skomentuj: