Kasy fiskalne dla lekarzy, prawników

Autor: Usługi księgowe łódź

Gabinety lekarskie i kancelarie prawnicze będą musiały zainstalować kasy fiskalne. Minister finansów podpisał rozporządzenie w tej sprawie – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Nowe grupy podatników, dla których przewidziano kasy fiskalne będą mogły korzystać z obowiązującego obecnie zwolnienia do końca kwietnia 2011 r. Kasy w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych pojawią się więc najpóźniej 1 maja 2011 r.

Możliwość stosowania zwolnienia jeszcze na początku przyszłego roku jest rozstrzygnięciem niezbędnym, gdyż relatywnie szeroki zakres ograniczeń w stosowaniu zwolnień, wymaga dłuższego okresu vacatio legis dla dostosowania się techniczno-organizacyjnego podatników oraz dostawców kas (w zakresie przedstawienia odpowiedniej oferty sprzedaży urządzeń kasowych) – napisało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Katalog rodzajów działalności gospodarczej, które w przyszłym roku stracą prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas, jest obszerny. W praktyce niemal każda działalność, w ramach której prowadzona jest sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych będzie wiązała się z obowiązkiem ewidencji obrotu przez kasę fiskalną.

Rozporządzenie przewiduje, że oprócz usług medycznych i prawnych, ewidencjonowaniu przez kasy będą podlegać m.in. usługi księgowe, rachunkowe itp. Rejestracji obrotu będzie podlegać też sprzedaż biletów na różne imprezy widowiskowe, np. wydarzenia kulturalne, mecze, bilety do cyrku oraz usługi tłumaczenia, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, pogrzebowe. Kasy będzie musiała zainstalować także większość podatników rozliczających się na zasadzie karty podatkowej, którzy obecnie nie mają takiego obowiązku (zatrudniający do jednej osoby).

Ze zwolnienia będą jednak nadal korzystać notariusze, którzy i tak muszą stosować pełny rejestr na podstawie ustawy o notariacie. Zwolnienie z kas utrzymają także tzw. usługi sieciowe, np. sprzedaż prądu czy gazu, gdzie i tak są wystawiane faktury, oraz takie usługi jak: pocztowe, telekomunikacyjne, finansowe.

Rozporządzenie przewiduje ponadto, że utrzymane zostaną zwolnienia z kas przy dostawie towarów i świadczeniu niektórych usług w formie bezobsługowej przy zastosowaniu automatów przyjmujących należność za ich wykonanie – z wyjątkiem np. sprzedaży paliw płynnych i gazowych. Zwolniona z kas będzie nadal sprzedaż towarów i usług rozliczanych w systemie płatności bezgotówkowych, za pośrednictwem poczty lub rachunku bankowego.

Poza tym utrzymane ma być zwolnienie z obowiązku stosowania kas dla podatników, których roczne obroty nie przekroczą 40 tys. zł. Zachowane również zostaną dotychczasowe kryteria stosowania zwolnień dla podatników rozpoczynających działalność.

Resort finansów szacuje, że podatnicy będą musieli zainstalować w sumie ok. 300 tys. kas fiskalnych. Obecnie działa około 1,5 mln takich urządzeń. Refundacja części kosztów zakupu kas może kosztować budżet ok. 250 mln zł.

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , , , ,

Jeden komentarz do “Kasy fiskalne dla lekarzy, prawników”

  1. Wyłączyć reklamy komentuje:

    Niesamowicie wiele przedsiębiorców w jakimś momencie swego rozwoju napotyka na sprawy podatkowe. Bez względu od prowadzonej specjalizacji, duże instytucje muszą obcować z organizacjami skarbowymi oraz problematycznymi pismami. Często nie są to spotkania miłe. Niedokładnie obliczana rachunkowość może owocować kosztownymi karami ze strony urzędu skarbowego.

    Prawdziwe biuro rachunkowe jest w stanie nasz biznes chronić przed podobnymi, a także wieloma innymi komplikacjami. W biurach rachunkowych są księgowi co i rusz stykający się z przepisami rachunkowymi. Biuro rachunkowe Łódź jakiemu zlecimy firmową rachunkowość płaci za popełnione błędy podatkowe jeśli je robi. Z tego względu jesteśmy w stanie żyć ze spokojem, nie przejmując się o nasze rachunki.

    Dzięki temu już na samym początku istnienia nowej marki, warto jest pomyśleć o tym kto obsłuży trudną księgowość. Budzące zaufanie biuro rachunkowe Łódź to fundament rozwoju przyszłościowej instytucji. Abonamenty pobierane przez biura rachunkowe wielokrotnie nam się zwrócą. Sprawdzony księgowy potrafi także sugerować, patrząc na posiadane faktury ? najbardziej optymalne rozwiązania dla młodej firmy. W czasie kontroli skarbowej księgowy powinien prezentować nas przed urzędami.

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.