Informacja o kondycji przedsiębiorstw

Autor: Usługi księgowe łódź

Sytuacja przedsiębiorstw w II kwartale br. poprawiła się, ale firmy obawiają się, pogorszenia koniunktury w perspektywie najbliższego roku – wynika z najnowszych badań NBP.

Instytut Ekonomiczny NBP co kwartał przeprowadza cykliczne badania koniunktury wysyłając ankiety do przedsiębiorstw z całej Polski. W najnowszej ankiecie z czerwca br. uczestniczyło 1124 firmy. Tym razem wykorzystano także wyniki ankiety rocznej przeprowadzonej w okresie od drugiej połowy kwietnia do pierwszej połowy maja. W tym badaniu uczestniczyło 1101 firm. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że w II kwartale przedsiębiorstwa odczuły lekką poprawę swojej kondycji. Jednocześnie przedsiębiorcy gorzej oceniają ogólną sytuację gospodarczą w kraju, która ? w ich opinii ? może się jeszcze pogorszyć w perspektywie najbliższego roku.

Badania pokazały także, że zróżnicowana jest sytuacja w samym sektorze przedsiębiorstw. Pogorszenie kondycji najbardziej odczuła branża budowlana. Natomiast jako bardzo dobrą swoją sytuację oceniły energetyka i górnictwo. Jednak już w prognozach na kolejny kwartał wszystkie branże zgodnie przewidują pogorszenie koniunktury.

Z bieżącej ankiety wynika, że na stosunkowo wysokim poziomie utrzymała się w II kwartale br. konkurencyjność cenowa i opłacalność polskiego eksportu. Spadł też odsetek firm, które jako barierę rozwoju swojej działalności wskazywały kurs walutowy. Jednocześnie – jak wykazała ankieta – w ostatnich kwartałach widoczny jest spadek liczby eksporterów, mniej jest też zawieranych nowych umów eksportowych. Natomiast odnotowywany w ostatnim czasie wzrost sprzedaży zagranicznej może być wynikiem realizacji zawartych wcześniej kontraktów ze stałymi odbiorcami.

W II kwartale przedsiębiorstwa nadal niechętnie siegały po kredyty bankowe. Ankietowani w większości deklarowali ograniczanie zadłużenia wobec banków. Przy tym poprawiła się terminowość obsługi zadłużenia kredytowego (z ankiety wynika, że 90 proc. firm w terminie spłaca raty kredytowe). Równocześnie w badanym okresie pogorszyła się zdolność firm do terminowej realizacji zobowiązań handlowych i tym samym ogólna ocena płynności. Zdecydowana większość ankietowanych wskazała, że ma problemy z odzyskaniem należności lub, że kontrahenci nie płacą terminowo. Jednocześnie stosunkowo niska jest skala należności niezapłaconych, w tym straconych.

Źródło: NBP

 

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , , , ,

Jeden komentarz do “Informacja o kondycji przedsiębiorstw”

  1. Noc Muzeuów komentuje:

    Dla każdego przedsiębiorcy czas jest wyznacznikiem interesów. Osoby prowadzące swoje przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na marnotrawienie ważnych dla biznesu minut. Każda strata czasu wiąże się notorycznie również ze stratami finansowymi zatem także, przedsiębiorcy muszą skrzętnie planować swe działania jak również czas, jaki na nie przeznaczają. Żeby zaoszczędzić im tegoż ważnego aspektu, jakim jest dla nich właśnie czas, naprzeciw wychodzi biuro rachunkowe Łódź. Modernistyczne biuro rachunkowe Łódź oferuje nam usługi księgowości, prowadzenie rachunków oraz odmienne usługi na ogół powiązane z tą ważną dziedziną. Dzięki skorzystaniu z tego rodzaju usług, mamy pewność profesjonalnej obsługi naszych rachunków jak również zyskujemy dodatkowe godziny, które spożytkować możemy w dowolny sposób. Konkurencyjne koszta jak również profesjonalizm oraz kompleksowość powodują, że biuro rachunkowe Łódź jest poważnym konkurentem dla podmiotów działających w tej branży. Toteż również, w przypadku zaistnienia potrzeby, warto rozważyć propozycję tejże jednostki.

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.