Biuro rachunkowe Teofilów osiedle w Łodzi

You are currently viewing Biuro rachunkowe Teofilów osiedle w Łodzi
Biuro rachunkowe Teofilów Łódź

Teofilów – osiedle Łodzi znajdujące się w zachodniej i częściowo w południowo-zachodniej części Bałut. Budowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych z tzw. „wielkiej płyty” przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Lokator”. Jest to typowe blokowisko budynków 4-piętrowych oraz wieżowców. Cechą charakterystyczną Teofilowa jest jednak duży udział terenów zielonych (parki, skwery, szpalery drzew wzdłuż ulic, zieleń między blokami) i niewielki terenów niezabudowanych, na przykład w narożnikach ulic.

Osiedle Teofilów zostało zaprojektowane w myśl utopijnej koncepcji miasta linearnego Arturo Soria y Mata. W układzie osiedla można wyznaczyć cztery główne strefy:

  • przemysłową – na północ od ulicy Aleksandrowskiej,
  • komunikacyjną – ulica Aleksandrowska – komunikacja samochodowa i tramwajowa,
  • mieszkalną – na południe od ulicy Aleksandrowskiej,
  • zieleni i rekreacji – na południe od strefy mieszkalnej, w większości poza obrębem osiedla; strefa o zróżnicowanym charakterze: od łąk i nieużytków wzdłuż rzeki Jasieniec, przez tereny rolnicze wzdłuż ul. Cieplarnianej, ogródki działkowe przy Al. Salomei Brynickiej, niewielkie połacie lasu przy ul. Zadraż i Tadeusza Kotarbińskiego oraz Al. S. Brynickiej, po tereny sportowe przy ul. Tomasza Judyma (boiska i korty należące do klubu Elta Łódź, obecnie częściowo rozebrane).

Główną osią urbanistyczną osiedla jest ulica Aleksandrowska, która dzieli osiedle na dwie części:

  • Teofilów Przemysłowy – pomiędzy torami PKP na wschodzie, ul. Szczecińską na zachodzie, ul. Aleksandrowską na południu i ul. Liściastą od północy. Znajdują się tu m.in. szkoły: XV LO im. J. Kasprowicza, ZSEM, a także Hotel FLORA, duże firmy takie jak np. Rossmann, ABB (dawniej Elta), Stomil; hipermarkety: OBI, Carrefour (dawniej Hypernova) oraz wiele mniejszych firm.
  • Teofilów Mieszkaniowy – położony na południe od ulicy Aleksandrowskiej. W jego ramach wyodrębnione zostały 3 podosiedla z własnymi administracjami. Są to od centrum:
    • Teofilów A, obejmujący Os. Władysława Reymonta – od torów PKP Łódź Żabieniec do ul. Traktorowej,
    • Teofilów B, obejmujący Os. Stefana Żeromskiego – od ul. Traktorowej do ul. Kaczeńcowej,
    • Teofilów C, obejmujący Os. Marii Konopnickiej – od ul. Kaczeńcowej do ul. Wici oraz tzw. Osiedle Rogatka i domy szeregowe pomiędzy ul. Wici i Szczecińską.

Na Teofilowie znajdują się ośrodki sportowo-rekreacyjne, m.in.: kompleks wodno-wypoczynkowy „Wodny Raj”, na którego terenie jest niewielki skatepark dla deskorolkowców, klub sportowy „Elta”.

Do około roku 1980, na terenie obecnie znajdującego się skweru ze starodrzewiem, w rejonie ulic Rojna/Wici/Dylika znajdował się Cmentarz Ewangelicki, na którym, do zakończenia II Wojny Światowej chowani byli zmarli koloniści niemieccy, zamieszkujący rejon Teofilowa i Grabieńca.

Skomentuj: