Łagiewniki – osiedle administracyjne (jednostka pomocnicza gminy) w północnej części Łodzi, w dzielnicy Bałuty, zamieszkiwane przez około 2000 osób. Do 1946 roku miejscowość była siedzibą gminy Łagiewniki. Łagiewniki położone są w peryferyjnej części miasta; od północy graniczy z gminą Zgierz, a na północnym zachodzie z miastem Zgierz. Osiedle obejmuje głównie dawne podłódzkie wsie, obecnie osiedla, m.in.: Łagiewniki i Nowe Moskule.

Zdecydowaną większość terenu osiedla zajmuje największy łódzki obszar leśny – Las Łagiewnicki. Pozostały teren to obszar dawnych podłódzkich wsi, obecnie osiedli, spośród których największym są Łagiewniki Małe. Na terenie osiedla, w pobliżu zabudowań znajdują się niewielkie obszary pól i łąk. Przez teren osiedla przepływa kilka cieków wodnych, spośród których największym jest rzeka Bzura.

Na terenie osiedla znajdują się zabytki pochodzące z czasów sprzed wcielenia tego obszaru w skład Łodzi. Najcenniejszym jest kościół i klasztor Franciszkanów przy ul. Okólnej, ale także dwie kapliczki św. Rocha i św. Antoniego.

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , ,

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.