Biuro rachunkowe Brus osiedle w Łodzi

Autor: Usługi księgowe łódź

Brus – dawne podłódzkie miasto, po II wojnie światowej włączone w obręb miasta Łodzi, obecnie osiedle w zachodniej części miasta, w dzielnicy Polesie. Do 1946 miejscowość była siedzibą gminy Brus. Brus w XIX wieku należał do rodziny Nenckich, a pod koniec XIX wieku do Ludwika Meyera, który wybudował fabrykę oraz utworzył gospodarstwo rolne. Po 1945 gospodarstwo zostało znacjonalizowane i przekształcone w Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Tereny te leżą na peryferiach miasta, w pobliżu granicy Konstantynowa Łódzkiego. Przez osiedle przebiega trasa jednej z ważniejszych łódzkich ulic – Konstantynowskiej, będącej częścią drogi wojewódzkiej 710. Wzdłuż tej ulicy znajdują się tory tramwajowe linii podmiejskich 43 i 43 bis, które łączą z jednej strony Brus z Łodzią, a z drugiej z Konstantynowem Łódzkim i Lutomierskiem. Okolicę osiedla stanowią głównie pola uprawne i łąki (w części nie wykorzystywane rolniczo) oraz nieużytki. Znajdują się tu także niewielkie lasy oraz ogródki działkowe. W pobliżu osiedla przepływa rzeka Łódka.

Na Brusie znajduje się poligon wojskowy, na którym w czasie II wojny światowej niemieccy okupanci chowali ciała pomordowanych Polaków. Wg podejrzeń IPN na przełomie lat 40. i 50. poligon ten był także miejsce pochówku ofiar Urzędu Bezpieczeństwa. 26 stycznia 2009 miasto za 73 mln zł kupiło 146 hektarów gruntu na Brusie, należącego do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Akt notarialny podpisali prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz Jan Moś, przedstawiciel WAM. Zgodnie z przeznaczeniem teren ma służyć wypoczynkowi i rekreacji (być może powstanie tu zoo-safari – filia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, pole golfowe lub centrum sportowe).

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , ,

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.