Osiedle Bałuty-Doły znajduje się we wschodniej części dzielnicy Bałuty, w dolinie rzeki Łódki, na terenach inkorporowanej przez władze carskie w 1906 roku do Łodzi wsi Doły. Osiedle powstawało w latach pięćdziesiątych XX wieku. Granicami os. Bałuty – Doły są ulice Strykowska, Źródłowa, Wojska Polskiego, Staszica, Górnicza, Zagajnikowa, Inflancka. W okolicy dzisiejszych ulic Źródłowej, Spornej i Pankiewicza miała prawdopodobnie znajdować się średniowieczna wieś Łodzia, niestety od dawna wszelki ślad po niej zaginął.

Osiedle Doły posiada około 8000 mieszkańców. Dominuje zabudowa czteropiętrowa, choć zdarzają się też bloki dziesięciopiętrowe a także domki jednorodzinne i kamienice. Na osiedlu znajduje się kilka przedszkoli, szkół podstawowych i średnich a także nieduże sklepy, ośrodki opieki medycznej i punkty usługowe. Osiedle sąsiaduje bezpośrednio z założonym na terenie hitlerowskiego Policyjnego Obozu dla Dzieci Polskich, Parkiem Szarych Szeregów (dawniej Park Promienistych) oraz z powstałym w 2004 roku Parkiem Ocalałych.

Osiedle podzielone jest na dwie części:

  • Doły – Nowopolska (na wschód od ul. Spornej, do ul. Strykowskiej)
  • Doły – Przemysłowa (na zachód od ul. Spornej, do Parku Szarych Szeregów)

Na terenie osiedla, przy ul. Brackiej, znajduje się założony w 1892 roku Cmentarz Żydowski, największa żydowska nekropolia w Europie, będąca celem licznych wycieczek z Polski i Izraela. We wschodniej części osiedla znajduje się powstały w 1896 roku zespół cmentarzy na Dołach, będący miejscem ostatniego spoczynku wielu zasłużonych ludzi związanych z Łodzią a są wśród nich m.in.: Ludwik Benoit, Kazimierz Dejmek, Aleksander Fogiel, Wirgiliusz Gryń, Wojciech Jerzy Has, Katarzyna Kobro, Grzegorz Palka czy Bogusław Sochnacki. Po stronie południowej osiedla w 1932 roku bł. o. Anastazy Pankiewicz założył klasztor Zakonu Bernardynów (w okresie II wojny światowej klasztor był siedzibą hitlerowskiego Biura Rasowego), w tym samym roku rozpoczęto budową kościoła pw. Św. Elżbiety Węgierskiej, obok klasztoru w 1978 roku powstała prafia pw. Św. Elżbiety Węgierskiej. Nieopodal klasztoru w 1977 roku wybudowano według projektu B. Kardaszewskiego gmach Akademii Sztuk Pięknych. Naprzeciw klasztoru znajduje się Instytut Pediatrii Uniwersytetu Medycznego (Szpital im. M. Konopnickiej).

Na osiedlu znajduje się ważny węzeł komunikacji miejskiej. Mieści się on na skrzyżowaniu ulicy Strykowskiej z ulicą Wojska Polskiego. Skrzyżowanie to jest potocznie nazywane dołami – od nazwy osiedla. Mają tu swoje przystanki autobusy oraz tramwaje. Zatrzymują się tutaj też autobusy PKS i busy komunikacji podmiejskiej jadące w stronę Brzezin, Rawy Mazowieckiej i Łowicza.

Na osiedlu, obok ASP znajduje się jedyne, obok Parku Helenowskiego i Parku Ocalałych odkryte koryto rzeki Łódki. Na osiedlu, w bloku przy ulicy S. Staszica 23 przez kilka dziesięcioleci, aż do swojej śmierci w 2006 roku, mieszkał popularny i ceniony aktor Leon Niemczyk. W szkole przy ulicy S. Staszica były kręcone sceny do filmu Juliusza Machulskiego – Vabank II, czyli riposta.

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , , ,

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.