Kwota wolna od podatkuMinisterstwo Finansów przygotowało propozycję wprowadzenia już od 2017 roku podwyższonej kwoty wolnej dla płatników podatku PIT. Na zmianie przepisów zyska około 3 mln najmniej zamożnych podatników. Około 21 mln podatników nie odczuje zmiany. Dochody na poziomie minimum egzystencji nie będą opodatkowane.

Kwota wolna w PIT wynosi teraz 3091 PLN dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych. W wyroku z października 2015 Trybunał Konstytucyjny nakazał jej podwyższenie (zwolnienie z PIT biologicznego minimum egzystencji).

W projekcie proponuje się wprowadzenie kwoty wolnej w wysokości 6600 PLN rocznie. Stanowi to 12-krotność 550 PLN, czyli miesięcznej kwoty minimum egzystencji określonej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Projektowany mechanizm działania kwoty wolnej będzie następujący:

  • Osoby zarabiające 6 600 PLN rocznie lub mniej nie zapłacą podatku dochodowego.
  • Dla podatników zarabiających więcej niż 6 600 PLN a mniej niż 11 000 PLN rocznie, kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się do dzisiejszego poziomu 3091 PLN.
  • Podatnicy osiągający dochód pomiędzy 11 000 a 85 528 PLN rocznie będą opodatkowani na dotychczasowych zasadach, z kwotą wolną wynoszącą 3091 PLN.
  • Powyżej dochodu 85 528 PLN rocznie kwota wolna ulegnie stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 000 PLN nie będą mieli kwoty wolnej.

Szacunkowo zerową kwotą wolną objętych będzie 650 tys. najbogatszych podatników z drugiego progu podatkowego. Celem zmiany jest jak najpełniejsza ochrona najuboższych.

Za: MF

Podobne wpisy księgowe

Tagi księgowe: , ,

Jeden komentarz do “6600 kwoty wolnej już od 2017 roku. Zyska około 3 mln najmniej zarabiających podatników.”

  1. Kwota wolna od podatku komentuje:

    Należy pamiętać, że porównywanie systemów podatkowych na podstawie pojedynczych parametrów może być mylące. Na przykład w zdecydowanej większości krajów oprócz podatku dochodowego na klin podatkowy składają się również obowiązkowe składki ubezpieczeniowe, których kwoty wolne mogą nie obejmować. Tak jest m.in. w Polsce gdzie z kolei opłacone składki ubezpieczeniowe zmniejszają dochód do opodatkowania oraz należny podatek. Dodatkowo w wielu krajach kwota wolna jest wyższa dla podatników wychowujących dzieci.

Skomentuj wpis

Musisz się zalogować aby skomentować.